Czy jazda na rowerze może spowodować zapalenie prostaty?

Czy jazda na rowerze może spowodować zapalenie prostaty?

Jeśli chodzi o prostatę, jazda na rowerze może być szczególnie niebezpieczna. Problemy z prostatą mogą powodować ból i trudności w oddawaniu moczu oraz utrudniać wydalenie całego moczu z organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ prostata może zamknąć się wokół cewki moczowej, powodując zaleganie moczu w organizmie i prowadząc do infekcji dróg moczowych. Z prostaty mogą również powstawać kamienie pęcherzowe, które mogą uszkodzić pęcherz i nerki.

Źle wyregulowane siedzenie rowerowe

Jazda na rowerze to zdrowa aktywność dla wielu osób. Może ona jednak nasilać niektóre schorzenia prostaty. Uderzenia i ucisk prostaty mogą powodować problemy takie jak infekcje dróg moczowych i utrudnione oddawanie moczu. Zmiana siodełka rowerowego na wygodniejsze lub zmiana rodzaju siodełka to dobry sposób na leczenie schorzenia. Jeśli masz problemy z prostatą, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

U mężczyzn najczęstszą regulacją siodełka jest obniżenie jego nosa. Nieprawidłowo ustawione siodełko rowerowe może wbijać się w krocze, czyli niewielki obszar pomiędzy moszną a odbytem. Prostata znajduje się bezpośrednio nad kroczem, więc odbijanie się od siodełka może spowodować podrażnienie lub powiększenie prostaty. Inne regulacje obejmują przesunięcie siodła do przodu lub do tyłu na szynach.

Zwiększona wrażliwość na insulinę dzięki jeździe na rowerze

Aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość na insulinę w organizmie. Trening oporowy i aktywność aerobowa zwiększają wrażliwość na insulinę. Trening oporowy buduje mięśnie, które spalają glukozę podczas ćwiczeń. Jazda na rowerze jest aktywnością aerobową. Pomaga również poprawić wrażliwość na insulinę. Nawet 30 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie może odwrócić insulinooporność. Ćwiczenia te pomagają zwiększyć wrażliwość na insulinę bez utraty wagi, której wymaga większość innych form ćwiczeń. Jazda na rowerze to doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie ćwiczeń, a korzyści są warte wypróbowania.

Badacze przeprowadzili badania klamry hiperinsulinemiczno-euglikemicznej na 5 pacjentach i pięciu kontrolach z prawidłowym BMI. Pacjenci byli młodsi i mieli większą wrażliwość na insulinę niż osoby kontrolne. Dwóch pacjentów i dwie kontrole spełniały kryteria International Diabetes Federation dla zespołu metabolicznego. Wyniki były podobne, gdy pacjenci i kontrole zostali usunięci z powiązanych grup. Zwiększona wrażliwość na insulinę nie była przyczyną zapalenia prostaty, ale wydaje się zwiększać ryzyko jego rozwoju.

Nacisk siodełka rowerowego na okolice narządów płciowych

Według badań Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (NIOSH), nacisk wywierany przez siodełko tradycyjnego roweru może powodować problemy z narządami płciowymi. W rzeczywistości nacisk ten może wynosić nawet 5,37 funtów na cal kwadratowy. Jest to znacznie więcej niż ciśnienie wywierane przez mankiet do pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu. Dlatego kobiety powinny unikać jazdy na rowerze podczas toalety, gdyż może to spowodować zapalenie prostaty.

Chociaż siodełko rowerowe nie może powodować problemów z prostatą, może prowadzić do objawów bólowych i podniecenia seksualnego. Dodatkowo, intensywna jazda na rowerze zwiększa poziom antygenu swoistego dla prostaty (PSA) we krwi przez 24 godziny, co skutkuje zmienionym badaniem PSA u mężczyzn. Dodatkowo wiele siedzeń rowerowych może wywierać nacisk na obszar prostaty i powodować podrażnienia. Kobiety jeżdżące na rowerze są również bardziej narażone na drętwienie narządów płciowych, odleżyny pod siodełkiem i infekcje dróg moczowych. Jednak kobiety jeżdżące na rowerze z dużą intensywnością częściej unikają poważnych objawów, takich jak zapalenie prostaty, i są znacznie mniej narażone na wystąpienie UTI.

Zwiększone podrażnienie prostaty w wyniku jazdy na rowerze

Kiedy jeździsz na rowerze, zwiększasz nacisk na obszar prostaty. Nacisk ten zwiększa ryzyko podrażnienia prostaty. Inne przyczyny tego podrażnienia obejmują podnoszenie ciężarów, skurcze mięśni miednicy, nieprawidłowości strukturalne dróg moczowych oraz prace wymagające dużej wibracji. Ważne jest, aby utrzymać obszar miednicy smarowane i czyste. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć podrażnienie prostaty, powinieneś unikać jazdy na rowerze lub jazdy przez dłuższy czas.

Wykazano, że jazda na rowerze zwiększa poziom antygenu specyficznego dla prostaty u mężczyzn. Może również prowadzić do zapalenia prostaty. Nie ma jednak bezpośredniego związku między jazdą na rowerze a rakiem prostaty. Powód, dla którego jazda na rowerze może podrażniać prostatę, nie jest jeszcze w pełni zrozumiały. Główną korzyścią z jazdy na rowerze, podobnie jak z każdego ćwiczenia, jest to, że poprawia wrażliwość na insulinę, obniża wzrost Insulinopodobnego Czynnika Wzrostu (IGF-I), zwiększa liczbę limfocytów i komórek naturalnych zabójców oraz zwiększa rozpoznawanie immunologiczne komórek nowotworowych. Może też powodować nawracające zapalenie gruczołu krokowego, które jest czynnikiem ryzyka raka.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak działa ubezpieczenie roweru
Czytaj Dalej

Jak działa ubezpieczenie roweru

Kupiłeś rower i teraz chcesz wiedzieć, jak działa ubezpieczenie roweru? Ważne jest, aby zrozumieć, co jest objęte ubezpieczeniem.…